Banyoların Temizliği Nasıl Sağlanır? Banyo Temizliğinin Püf Noktaları

Banyo-tuvalet temizliği önemlidir. Banyolar pek çok detayı içinde barındırırlar ve temizlenmesi gereken pek çok alana sahiptirler. Eğer banyo ve tuvaletler doğru temizlenmezlerse hem hijyen hem de estetik açıdan sorunlu bir görünüm ortaya çıkacaktır. Banyolar, hangi sıklıkla temizlenmeli, temizliğe nereden başlanılmalı, kısacası banyo temizliğinin püf noktaları nelerdir gelin hep birlikte bakalım…

Banyo-tuvalet temizliği önemlidir. Banyolar pek çok detayı içinde barındırırlar ve temizlenmesi gereken pek çok alana sahiptirler. Eğer banyo ve tuvaletler doğru temizlenmezlerse hem hijyen hem de estetik açıdan sorunlu bir görünüm ortaya çıkacaktır. Banyolar, hangi sıklıkla temizlenmeli, temizliğe nereden başlanılmalı, kısacası banyo temizliğinin püf noktaları nelerdir gelin hep birlikte bakalım…

 

Banyo ve tuvalet ev içinde sirkülâsyonun ve sık kullanımın söz konusu olduğu alanlardır. Bu nedenle de her gün en fazla beş dakikanızı ayırarak genel bir bakım gerçekleştirdiğinizde banyo-tuvaletlerin her zaman için toplu ve temiz bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Banyonuzun her gün bakımını gerçekleştirseniz dahi haftada bir kez kapsamlı bir temizlik uygulamasının yapılması adeta bir gerekliliktir.

 

Banyo ve temizlik ürünlerini online sipariş ile çok daha uygun fiyata satın almak mümkün. Alışveriş kuponları dağıtan tikokupon sitesinde büyük online marketlerin indirim kuponu ve kampanyaları yer alıyor.

Küvet Temizliği:

Küvetinizin hangi malzemeden üretildiği ve küvetinizin teknik özellikleri temizlik malzemelerinin seçiminde önemli rol oynar. Eğer küvetinizin bazı üst özellikleri varsa, örneğin jakuzi özelliği gibi o zaman temizlik malzemesi seçiminde bu özellik ile uyumlu olanları tercih etmeli, her temizlik ürününü standart şekilde uygulamaya kalkmamalısınız. Akrilik küvetler, çizilebilir olduklarından bu malzemeden üretilmiş küvetleri sert temizlik ürünleri ile silmemek önemlidir. Daha ziyade krem bazlı ürün grupları tercih edilmelidir. Seramik bazlı küvetler daha sert temizlik ürünleri ile silinebilir ki hijyenin sağlanmasında bu özellikleri bilmek önemlidir. Aksi halde hem hijyen sağlayamamış hem de ürününüze zarar vermiş olursunuz.

 

Bataryaların, Duş Başlığının Temizliği

Batarya, duş gibi ekipmanların krem bazlı temizlik malzemeleri ile temizlenmesi önemlidir. Batarya ve duşlar sudaki kireç, su lekesi, sabun atıkları gibi etkenlerden fazlası ile etkilenirler. Özellikle montaj noktaları adeta birer mıknatıs gibi kiri çeker. Bu noktaları ve suyun çıkış alanlarını yumuşak bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz.

 

Klozet ve Klozet Kapaklarının Temizliği

Temizlikte ilk kural kendi hijyeninizin sağlanmasıdır. Bu nedenle klozetler temizlenmeden evvel ellerinize eldiven giymeniz doğru olacaktır. Klozetin iç temizliği periyodik olarak gün aşırı yapılmalı ve bunun için bir tuvalet fırçasından yararlanılmalıdır. Krem bazlı deterjanlar kadar sert deterjanlar da tercih edilebilir. Tuvalet iyice ovulmalı ve iç hijyeni kadar dış hijyeni de yapılmalıdır. ( klozetin zemine kadar olan dış bölümleri de iyice silinmelidir. Klozet kapağının da içi ve dışı dikkatlice temizlenmelidir. Bu bölüm için sarı bez ya da sünger tercih edebilirsiniz.

 

Aynaların Temizliği

Banyolardaki aynalarda en sık karşılaşılan sorun su ve sabun (traş, diş macunu… vb) atıklarının ayna üzerinde yarattığı lekelerdir. Banyo aynanızı silerken; tıpkı cam temizliğinde olduğu gibi hav bırakmayan mikro fiber bezler seçmek önemlidir. Biri silmek diğeri kurulamak için iki bez kullanılmalıdır. Kurulama aşamasında kağıt havlu da tercih edebilirsiniz. Aynaların hijyenin de yine camlar için tasarlanmış özel deterjanlardan tercih edebilirsiniz. Eğer her gün ya da gün aşırı aynalarınızın silinme işlemini gerçekleştirirseniz banyonuzun temiz görüntüsünü muhafaza edebilirsiniz.

 

Banyo Perdesi ya da Duşa Kabinlerin Hijyeni:

Günümüzde hemen her banyo duşa kabin sistemine geçmeye başlasa da halen pek çok evde banyo perdesi – duş perdesi kullanılmakta. Duşa kabinin her banyo alımı sonrası kurulanması önemlidir. Böylece su lekeleri, sabun artıkları duşa kabine yerleşmeden silinmiş olunur. Haftada bir duşa kabinlerin uygun şekilde silinerek hijyenik hale getirilmesi ihmal edilmemelidir. Bunun için en iyi deterjan arap sabunudur. Duş perdeleri kalabalık ailelerde haftada bir, daha az nüfuslu ailelerde on beş günde bir makinede yıkanarak hijyenik hale getirilmelidir. Duş sırasında perdelerin küvetin içine alındığı göz önüne alınırsa bu temizlik aşaması ihmal edilmemelidir.

 

Fayans ve Yer Karoları:

Fayans ve yer karoları da haftada bir uygun temizlik malzemeleri ile silinmelidir. Bu aşamadaki en zorlu koşul, banyoda kayıp alan diye nitelendirdiğimiz ölü alanların temizliğidir. Bu alanlar genellikle dar, ulaşılması zor noktalar olduğundan bir sopa ya da vileda yardımı ile temizlik tamamlanılmalıdır.

HALI YIKAMA (İSKİLİP-BAYAT-UĞURLUDAĞ -OĞUZLAR)
531 23 24
0543 531 23 24
0542 475 45 47
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir